fbpx
Klaasi ja peegli tellimise näpunäited2019-01-16T01:06:11+02:00

Klaasi ja peegli tellimise näpunäited

Klaasi tellimise korduma kippuvad küsimused (KKK) ja mõned meistri nõuanded isetegijatele

MILLIST KLAASI PAKSUST VALIDA? (NÄIDISED)2019-01-14T00:17:34+02:00

2, 3 mm klaas – habras materjaal, mida vähem kasutatakse ehituses ja interjööri vormistamisel. Enamasti kastutakse elektroonikas lisatöötlusega mis annab rohkem tugevust ning alternatiivselt kasutatakse antud paksuse ka maalide katmiseks galleriides.
*Keerulisem transportida

4 mm klaas – tavalise aknaklaasi ja enamus klaaside ja peeglite paksus (kõige levinum klaasi paksus):
1. aknaklaas
2. kasvuhooned
3. kappide liuguste fassaadid
4. köögi klaasist fassaadid
5. klaasustega kapid, vitriinid, letid jne
6. väiksemad klaasist riiulid (kui ei ole karastatud siis tavaliselt pikusega kuni 0,5m)

5 mm klaas – vähem populaarne klaasi paksus:
1. kasutatakse kui veidi tugevamat alternatiivi 4mm klaasile

6 mm klaas – üsna levinud klaasi paksus:
1. klaasist riiulid (keskmise pikkusega, kui ei ole karastatud siis tavaliselt pikkusega kuni 1m)
2. köögi tagaseina klaas
3. kaubanduse klaasist konstruktsioonid
4. klaasist lauaplaadid

8, 10 mm klaas – peetakse üsna tugevaks ja kindlaks klaasi paksuseks (soovitame 8mm klaasi rohkem kuna see on kergem, odavam ja sellega on mugavam paigaldustöid teostada):
1. klaasvaheseinad
2. balustraad (tarand)
3. varikatused ja klaasist laed
4. söögilauad
5. klaasist riiulid (pikemad, üle 1 meetrilised)
6. suuremad klaasist konstruktsioonid
7. akvaariumid (aga siin peab akvaariumi mõõtudega arvestama ja eraldi arvutama vee massi õige paksuse valimiseks)

Klaas paksusega üle 12 mm rakendatakse erijuhtumites ning ei kohtugi nii tihti kodutingimustes.

KAS OLEKS MUL TARVIS KLAASI KARASTUST TEHA?2019-01-14T00:24:53+02:00

Antud teemal soovitaksime tutvuda lisamaterjalidega nt internetis ja vaadata analoogseid juhtumeid või konsulteerida arkitekti büroos. Kuigi on mõned üldistused sel teemal ka:

Karastatud klaasi soovitatakse kasutada kohtades kus on klaasi puurunemisel suurem tõenäosus vigastusi saada ning on suurem vajadus kindlat konstruktsiooni saada (dušid, vannitoad, sauna, SPA, lastetoad, avalikud kohad, vitriinid, löögi ohutusega kohad jne)

Karastamise protsess muudab klaasi kallimaks ning seda ei ole alati võimalik rakendada. Näiteks, ennem värvitud klaasi tehhnilistel põhjustel ei ole võimalik karastada (kui ei olnud spetsiaalne värvimise tehnika rakendatud) kuid aga peale karastamist saab klaasile vajalikku värvi panna.

Mõnikord karastatud klaasi alternatiiviks võib olla nt lamineeritud klaas (tripleks), mis võib osutada isegi odavamaks ja rohkem sobivamaks lahenduseks. Lamineeritud klaas tähendab 2 või rohkem klaasi ning nende vahel on 100% läbipaistev ja toonita spetsiaalne kile mis teeb klaasi tugevamaks ja klaasi purunemisel hoiab klaasi kokku. Seepärast antud klaas on samuti turvaline ja tugev. Üsna levinud on valmis lamineeritud klaasi kasutamine (oluliselt kiirendab tarnet kuna on kohe laost kätte saadav). Meie valikus on järgmised variandid: lamineeritud klaas 33.1 (kogu paksuseks on 6.38 mm) ja lamineeritud klaas 44.1(kogu paksusega 8.38 mm). Antud klaasi saab mõõtu lõigata ja töödeldada vastavalt kliendi soovile. Lamineeritud ja karastatud klaaside optilised karakteristikud üldjuhul ei erine ja praktiliselt ühtesugused (visuaalselt ei olegi erinevust ka tava aknaklaasi võrdlemisel).

KUIDAS KLAASI VÕI PEEGLI TELLIMISEKS MÕÕDISTAMIST TEHA?2019-01-14T00:26:16+02:00

Mõõdistamisel hea oleks kasutada laserkaugusmõõdikut kuigi ei ole see kohustuslik. Püüdke võimalikult täpselt mõõta kuna hiljem nt karastatud klaasi rohkem ei saa lõigata väiksemaks ja siis peab tellima uue klaasi.

Parem oleks mõõta paar korda ning kindlasti arvestage sellega, et mõõta tuleb nii ülevalt kui ka alt ja samuti nii paremalt kui ka vasakult kuna erinevates kohtades võivad ka erinevad mõõdud olla (samas võite ka teie valesti mõõta seega mida rohkem kontrollite mõõtusid seda parem ongi). Kui vasakult ja paremalt või ülevalt ja alt mõõdud ei ole samasugused siis tavaliselt võetakse väiksemat, et pärast teie klaas saaks nišši sisse panna ja nt silikoonida ääred või panna katteliistu/raami. Tavaliselt sellisted olukordades tellitakse ikkagi “õige vormiga” klaasi, et säästa lõikamise kulusid ja lihtsustada paigaldust. Väga harva tellitakse “erikujuga” klaasi kus on vasak- ja parempoolne erinevus mõned millimeetrid.

Näiteks, kui mõõdatud kõrgus vasakult on603 mmja paremalt kõrgus on 610 mm siis tellitakse tavaliselt 603mm või isegi natukene väiksema kõrgusega klaasi kuna tellides kõrgusega 610mm te ei saa klaasi nišši sisse panna. Samas kui tegemist on pikema klaasi detailiga kontrollige keskel mõõtu ka kuna võib juhtuda, et keskmine mõõt on väiksem. Nii saate vältida vigu.

Samas arvestage ka sellega, et klaasi tööstuses on lubatud lõikamisekomistus +/- 1mm jooksva meetri kohta. Antud asjaolu põhjustatud klaasi struktuuriga ning lõikamisel võib juhtuda nii, et murd ei ole tasane ning töödeldades seda võib klaasi mõõt väheneda või suureneda mõne millimeetri võrra.

MIS ON ERITI KIRGAS KLAAS / PEEGEL (OPTIWHITE)?2019-02-08T16:26:52+02:00

Eriti kirgas klaas (optiwhite) on spetsiaalselt väljaarendatud kvaliteetklaas, kus klaasi tooraine rauasisaldus on viidud miinimumini, võrdlusena on tavalises floatklaasis rauaoksiidide sisaldus suurem, mis toob esile roheka tooni. Optiwhite klaas laseb läbi rohkem valgust ja päikese soojuskiirgust, on kõrge värviedastusindeksiga tagades värvide puhtuse ja parema valgusläbivuse.

Võrdluseks vt pilti

Kõige rohkem optiwhite klaasi ja peegli kasutatakse heledamate toonidega nt interjööris või eelistatakse optiwhite klaasi ka juhul kui edaspidiselt soovitatakse värvida klaasi või katta selle prinditud kilega heledamates värvides. Põhjuseks on see, et optiwhite klaas kõige paremini edastab värvi nii nagu nad on ning ei muuda terviklikku pilti. Kuid ikkagi enamus juhtudel tänapäeval eelistatakse veel tavaklaasi kuna see on odavam ja tihtipeale kliendid ei ole nii nõudlikud ja neile sobib ka traditsioonili tavalisest klaasist lahendus.

Optiwhite klaas ja peegel on töödeldavad nagu tavaline kirgas klaas / peegel ning võimalikud töötlused on: lõikamine, lihvimine, puurimine, karastamine (peeglit karastada ei saa), lamineerimine, taustvärvimine jne.

Title

Go to Top